Zwiedzamy Riwierę Turecką - Belek
Belek to miasto w Turcji położone nad Riwierą Turecką. Jest to jeden z najmłodszych kurortów w całej Republice, którego początek rozwoju infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej rozpoczął się w 1984 roku. Znaleźć tu można piękne i luksusowe hotele, nowoczesne pola golfowe i szeroką, acz żwirową plażę. Miasto ma dogodną lokalizację jeżeli chodzi o bliskość lotniska w Antalyi oraz okoliczny park krajobrazowy z wodospadami i ponad setką gatunków ptaków. Poza tym, jak przystało na turystyczne miasto w Turcji, to znaleźć tu można niezliczoną ilość sklepów i bazarów. Sezon trwa tu od maja do września, ale i poza tymi miesiącami temperatura wody nie spada poniżej 17 stopni, a powietrza nawet w zimie nie notuje mniej niż 10 kresek.
Plac centralny
W zasadzie trudno o Belku powiedzieć coś więcej, gdyż poza tym co wymienione na wstępie, to nie wyróżnia go nic bardzo szczególnego. Miasto zresztą sprawia wrażenie plastikowo-sztucznego. Przy głównej ulicy ustawiono atrapy ruin obwarowań miejskich. W samym centrum tuż obok meczetu, w podobnym stylu - wzniesiono sztuczną kamienną ścianę z wodospadem. W jego wnętrzu zresztą ciekawie ukryto publiczną toaletę - z najpiękniejszą posadzką jaką widziałam (przynajmniej jeśli chodzi o toalety). Na tle tego wszystkiego, turystów wita ogromny kolorowy napis BELEK oraz Atatürk na koniu - obowiązkowy element każdego tureckiego, szanującego się miasta. Muszę przyznać, że całość tej instalacji przywodzi na myśl skojarzenie z planem filmowym, a niekoniecznie tureckim miastem, choć może w zasadzie kicz i podróbki właśnie do niego pasują. Hmm...
Meczet i cmentarz
Jeżeli chodzi o ciekawostki architektoniczne i historyczne to na pierwsze miejsce wysuwa się meczet Belek Camii oraz będący w jego bezpośrednim sąsiedztwie cmentarz.
Wnętrze meczetu może zrobić wrażenie nawet na tych bardziej wybrednych. Zresztą dwa minarety - świadczące o tym, że nie jest on najbiedniejszy - mogą wskazywać na to, że w środku będzie na czym oko zawiesić. No i istotnie tak jest.
Niesamowite bogactwo zdobień, dbałość o szczegóły oraz tak wielka "inność" w stosunku do naszych chrześcijańskich świątyń sprawia, że wnętrze meczetu jest czymś co naprawdę warto obejrzeć.
Więcej o meczetach, elementach znajdujących się w ich wnętrzach oraz zasadach zachowania przeczytacie tutaj: Co warto wiedzieć o meczetach.
Cmentarz Belek Mezarlığı to muzułmańska nekropolia znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie świątyni. Znajduje się na otoczonym ogrodzeniem terenie. Pomiędzy drzewami, pośród - co ciekawe zielonej trawy - stoją mniej lub bardziej równe rzędy jasnych (wykonanych głównie z białego marmuru) nagrobków.
Więcej o tym interesującym cmentarzu przeczytacie tutaj: Belek Mezarlığı - muzułmański cmentarz w Turcji
Miasto
Nie będzie to przesadą gdy napiszę, że Belek to miasto jarmarczne, plastikowe, sztuczne, podświetlone kolorowymi neonami i zewsząd bijącymi po oczach kiczowatymi witrynami sklepowymi. Bardzo dużo tu bazarów, targowisk i domów handlowych. Zresztą właśnie w Belku znajdują się jedne z największych w okolicy. Jeżeli marzą się wam zakupy, to miejsce to będzie idealne. Choć jeśli chodzi o ceny, to z tego co zauważyłam wcale nie były one najniższe. Zdecydowanie taniej było w Side. W Side też, w przeciwieństwie do Belka towary miały nadrukowane ceny, nie zmuszało więc to do ciągłego dopytywania się o nie, rozmów ze sprzedawcami i targowania się.
Jednak gdy zejść z głównych, turystycznych ulic, gdzie nie ma już bazarów i milionów sklepów to robi się bardzo swojsko, wiejsko wręcz trochę. Kury ganiają tutaj nie tylko w obejściu, ale i po ulicach, a w nazwijmy to ogródkach rosną drzewka owocowe - granaty, grejpfruty, limonki. Na przydrożnych skwerkach można spotkać drzewka oliwne, palmy daktylowe i drzewa figowe.
Komentarze
Prześlij komentarz