Kuchnie świata: Tureckie słodycze

Tureckie słodycze, chałwa, baklava, lokum, pişmaniye, tulumba

KUCHNIE ŚWIATA: TURCJA. 

Turcja jest dużym, zróżnicowanym, a przez to urozmaiconym również kulinarnie krajem, posiadającym w swoim asortymencie bardzo szeroką gamę słodkości. Tureckich słodyczy jest więc wiele i jest całkiem sporo ich odmian. Niemniej niemal wszystkie łączy jedna zasadnicza cecha - są niesamowicie słodkie, wręcz zbyt słodkie dla tradycyjnego europejskiego podniebienia - a przynajmniej takie były one dla mnie. Większość z nich, aby być jeszcze dodatkowo słodszymi jest polana lub moczona w lepkim, cukrowym syropie, który sprawia, że zwykle zjedzenie więcej niż jednej porcji staje się prawdziwym wyczynem. Opis kilku spośród tych najczęściej spotykanych i najbardziej charakterystycznych dla Turcji słodyczy poniżej.

BAKLAVA - BAKŁAWA

Tureckie słodycze - baklava, bakława

Chyba najbardziej znanym tureckim słodyczem, o którym słyszał zapewne każdy - jest baklava. Co ciekawe, nie jest ona jedynie turecka. Rozpowszechniona jest bowiem również w Grecji, Azerbejdżanie, Bułgarii i innych krajach bałkańskich.
Najbardziej charakterystyczna i klasyczna baklava to listki cienkiego ciasta - podobnego do ciasta francuskiego lub filo - przełożone drobno siekanymi orzechami (najczęściej migdałami lub orzechami włoskimi) wymieszanymi z miodem lub syropem cukrowym. Gotowe ciasto zapieka się w całości i kroi w równe romby lub inne proste figury, a następnie polewa się ponownie syropem na bazie cukru i posypuje odrobiną orzechów, ale tym razem najczęściej niesolonych pistacji.
Nie muszę chyba zapewniać, że takie "ciasteczko" jest niesamowicie słodkie, sycące i tłuste. Naprawdę wystarczy niewielki kawałeczek by poczuć się zasłodzonym i wypełnionym na bardzo długo.
Tureckie słodycze - baklava, bakława Tureckie słodycze - baklava, bakława
Tureckie słodycze - baklava, bakława Tureckie słodycze - baklava, bakława
Tureckie słodycze - baklava, bakława

RACHATŁUKUM - LOKUM

Tureckie słodycze - rachatłukum, lokum

W Polsce znane jako rachatłukum, w Turcji jako lokum, podobnie jak baklava występują w kuchniach wielu krajów, głównie Bliskiego Wschodu.
Te owocowe żelowe galaretki obecnie wytwarza się na bazie cukru, mąki ziemniaczanej i wody, do których dodaje się smakowe dodatki - wodę różaną, miętę, wanilię, orzechy lub owoce. Wszystko razem gotuje się około dwóch godzin aż do zgęstnienia i przelewa do posypanych mąką ziemniaczaną drewnianych forem. Po ostygnięciu i uzyskaniu odpowiedniej konsystencji, gotowy produkt kroi się na niewielkie kosteczki i oprósza cukrem pudrem lub drobno zmielonymi wiórkami kokosowymi. Pierwotnie zamiast cukru często używano miodu, a obecnie zamiast mąki ziemniaczanej niekiedy wykorzystuje się skrobię pszenną, a nawet mąkę kukurydzianą.
Dzięki temu, że występują w dziesiątkach odmian smakowych to jestem pewna, że każdy jest w stanie znaleźć odpowiadający sobie smak.
Tureckie słodycze - rachatłukum, lokum


CHAŁWA - HELVA

Tureckie słodycze - chałwa, helva
Źródło: https://wizaz.pl/ 

Chałwa to w największym skrócie produkt wykonany z cukru oraz miazgi nasion oleistych. W zależności od kraju i regionu, gdzie była robiona, skład - a co za tym idzie jej smak i konsystencja - może się znacząco różnić.
Bazą chałwy w Turcji i Iranie jest sezam, ale np. w Rosji najczęściej są to ziarna słonecznika, w Grecji skrobia kukurydziana, a w Indiach nawet marchewka. Spotkać można również chałwy z maku lub kaszy manny. Jednak to właśnie ten turecki wyrób stał się popularny w Polsce już w czasach sarmatów. W Turcji słodycze te produkuje się z karmelu i nasion sezamu z różnymi dodatkami smakowymi, spośród których najczęściej spotyka się orzechy pistacjowe oraz inne bakalie, kakao, a nawet kawę.
Ponieważ chałwa to tłuszcz wymieszany z cukrem, to nie muszę zapewniać, że jest to produkt bardzo kaloryczny, słodki i ciężki - ale prawda jest również taka, że właśnie dzięki temu ma tylu amatorów na całym świecie. Jest zresztą uznawana za deser wykwintny i luksusowy.
Tureckie słodycze - chałwa, helva
Źródło: https://comidasegipcias.com/halva-halawa/


Pişmaniye

Tureckie słodycze - Pişmaniye

Pişmaniye to deser spotykany niemal wyłącznie w kuchni tureckiej. Konsystencją jest bardzo podobny do waty cukrowej, jednak w swoim składzie poza cukrem ma też mąkę pszenną i masło. Wzbogaca się go aromatem wanilii lub drobno siekanymi pistacjami, a tradycyjnie podaje z niesłodzoną herbatą miętową. Sprzedaje się go w formie zrolowanych lub zwiniętych pasm podobnych do włosów lub puchatych kulek.
W przeciwieństwie do całej masy innych tureckich specjałów pişmaniye jest lekkie i przyjemnie rozpływa się w ustach. Pomimo bezapelacyjnej słodkości jaka charakteryzuje ten deser nie jest on ciężki i tłusty przez co nie zapycha tak jak inne "ulepki" w Turcji. Według mnie to jedna z lepszych, acz nieco dziwnych rzeczy jakie miałam okazję testować. Jest szansa, że posmakuje zwłaszcza tym, którym nie przypadły do gustu wszystkie pozostałe.
Tureckie słodycze - Pişmaniye Tureckie słodycze - Pişmaniye


TULUMBA

Tureckie słodycze - Tulumba

Tulumba kształtem i formą jest zbliżona do hiszpańskiego churros. Gotowane ciasto jednych i drugich wyciska się szprycą wprost na gorący olej formując wałeczki o przekroju w kształcie gwiazdy. Jednak rodzaj i sposób smażenia ciasta na głębokim tłuszczu oraz jego kształt kończą podobieństwa. W przypadku churros wyciska się długie paluszki, tulumba to ledwie kilku centymetrowe kawałeczki. Do mącznego ciasta tych drugich dodaje się też jogurt i masło. Gotowe tureckie słodycze, w przeciwieństwie do deseru hiszpańskiego obtaczanego w cukrze z dodatkiem cynamonu, są zaraz po usmażeniu marynowane w gęstym syropie cukrowym, którym całe ciasto namaka sprawiając, że są one niesamowicie słodkie i lepkie. Churros serwuje się ciepłe, często podając do maczania czekoladę lub karmel, tulumbę natomiast spożywa się na zimno, niekiedy z dodatkiem kajmaku i pistacji.


INNE

Bardzo popularne w Turcji, a jednocześnie dobrze znane nam w Polsce, są również inne lokalne słodkości takie jak na przykład kompot, który podawany jest właśnie bardzo często jako deser. Jest on niemal identyczny jak typowy kompot bożonarodzeniowy w naszym kraju, gdyż podstawą tureckiej "słodkiej wody" są suszone owoce gotowane w wodzie z cukrem, a właściwie syropie cukrowym. Latem niekiedy gotuje się też kompoty ze świeżych owoców. 
Inne równie często spotykane danie to beza wytwarzana z cukru, białek jaj i wody podawana tradycyjnie w okresie ramadanu, choć dziś dostępna niemal przez cały czas. 
Ogromnie popularne są też desery na bazie mleka. Mają one różną postać, podawane są w formie puddingu i mogą być zbliżone do naszego budyniu lub mlecznej galaretki. Najczęściej serwowane są na zimno, całkowicie stężałe. Bywa, że są z nich rolowane misterne zawijasy. 
Do śniadania lub herbaty podaje się też owocowe dżemy konsystencją zbliżone do rzadkich galaretek. Również bardzo słodkie. Warto tu zwrócić uwagę na lokalne smaki: z granatu i róży.
Tureckie słodycze Tureckie słodycze
Tureckie słodycze Tureckie słodycze
Tureckie słodycze Tureckie słodycze
Tureckie słodycze Tureckie słodycze
Tureckie słodycze Tureckie słodycze
Tureckie słodycze Tureckie słodycze
Tureckie słodycze Tureckie słodycze

Komentarze

  1. Uwielbiam tureckie słodycze i mógłbym jeść je codziennie jednak mają jeden minus - mają bardzo dużo kalorii.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © Tour the World PL