Siena - miasto na trzech wzgórzach w sercu Toskanii


SIENA, czyli toskańskie miasto na trzech wzgórzach. 

Siena to urokliwe miasto w Toskanii, które może nie powala na kolana jak Florencja swoim pięknem i przytłaczającą wszędobylską sztuką, ale zdecydowanie jest ciekawym punktem wycieczki i potrafi zainteresować. Dogodne położenie miasta przy szlakach handlowych i miejscowy przemysł włókienniczy stały się podstawą przyszłego bogactwa mieszczan oraz arystokracji longobardzkiej i frankońskiej, co sprawiło, że w XII i XIII wieku Siena zaliczała się do najbogatszych miast Europy. W mieście zachowana została w pełni antyczna struktura miasta, a jego zespół zabytkowy został w 1995 roku wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.



Legenda głosi, że Sienę założyli synowie Remusa – Senio i Aschio, którzy uciekając przed swoim wujem - Romulusem - schronili się w górach i wznieśli pomiędzy trzema wzgórzami zamek Senio. Herbem miasta stało się godło ich rodu – wilczyca karmiąca Romulusa i Remusa. Legenda ta jest na tyle silna i wciąż żywa, że w kilku miejscach miasta można napotkać posągi wspomnianej wilczycy karmiącej braci.

KATEDRA DUOMO


Jednym z najważniejszych i najbardziej znanych zabytków w Sienie jest Katedra Matki Bożej Wniebowziętej w Sienie, zwana Duomo. Zachwyca ona przede wszystkim wspaniałą architekturą, a jej fasada jest chyba najpiękniejszą jaką można zobaczyć w całych Włoszech. Natomiast niesamowite wnętrze, z przepiękną Biblioteką Piccolomini dopełniają całości i sprawiają, że nawet dla tego jednego zabytku warto odwiedzić to miasto.
Więcej o Katedrze można przeczytać w tym artykule: Katedra Duomo w Sienie
  

PLAC PIAZZA DEL CAMPO


Piazza del Campo w Sienie to centralny plac tego miasta, który został zbudowany w XIII wieku i jest przykładem jednego z najwspanialszych placów dawnej Europy. Przy placu znajduje się najważniejszy pałac Sieny, tj. Palazzo Pubblico i Kaplica Piazza. Piazza del Campo pełni dziś funkcję bardzo interesującego rynku. Wybrukowano go czerwoną cegłą i marmurem, a charakteryzuje go oryginalny, muszlowy kształt (według legendy jest to kształt sukni Marii Panny, która ochrania Sienę). Na Piazza del Campo odbywają się dwa razy do roku wyścigi konne Il Palio (2 lipca i 16 sierpnia), w których rywalizują przedstawiciele dzielnic Sieny. 
O tym, że Siena od zawsze była związana z końmi i wyścigami konnymi świadczyć mogą żelazne, kute, średniowieczne kółka, które są w rzeczywistości zawiesiami, jakie służyły przed wiekami do przywiązywania wierzchowców przy ścianach budynków. Do dziś zachowało się ich naprawdę sporo. 
 

PAŁAC PALAZZO PUBBLICO


Palazzo Pubblico, inaczej Palazzo Comunale to Pałac przy Piazza del Campo, zbudowany w latach 1297-1310 z cegieł i trawertynu. Początkowo był siedzibą władz miejskich (Repubblica di Siena). Aktualnie w pałacu znajduje się Museo Civico zawierające zbiory dokumentów, szkiców i obrazów dokumentujących historię Sieny.
W latach 1338 - 1348 przy pałacu zbudowano strzelistą wieżę zegarową - dzwonnicę - Torre del Mangia, której wysokość wynosi 102 metry. Nazwa wieży pochodzi prawdopodobnie od pierwszego strażnika i dzwonnika Giovanniego di Balduccio, który ze względu na swe lenistwo otrzymał przydomek mangiaguadagni (zjadacz zarobków). Dzwon na wieży dawniej dzwonił na koniec dnia roboczego oraz wtedy kiedy były otwierane i zamykane bramy miasta. Na wieżę, z której roztacza się wspaniały widok na Piazza del Campo, całą Sienę i okolicę, prowadzą 503 stopnie.
 

U podnóża Torre del Mangia znajduje się Kaplica Piazza. Została ona zbudowana w 1352 roku, aby podziękować Najświętszej Maryi Pannie za ucieczkę przed czarną plagą, która nawiedziła miasto w 1348 roku. Jej budowa, rozpoczęta przez Domenico di Agostino, trwała przez kilkaset lat. Filary narożne początkowo były tylko prostymi słupami z dachem. Były one wielokrotnie przebudowywane, a obecną formę przybrały w 1376 roku. Aktualnie w gotyckich wnękach słupów ustawione są liczne posągi. Marmurowe, boczne ogrodzenie jest ozdobione płaskorzeźbą Pisana sięgającą XIII wieku, być może pochodzącą ze starożytnej chrzcielnicy Duomo, zdemontowanej po utworzeniu baptysterium. Natomiast prosty dach zastąpiono łukowym podparciem ze zdobnymi dekoracjami w XV wieku. 
 

PLAC PIAZZA SALIMBENI

Plac Salimbeni to niewielki plac, przy którym znajdują się trzy ciekawe i znane pałace sieneńskie: Palazzo Salimbeni, Palazzo Spannocchi oraz Palazzo Tantucci, które otaczają Plac Salimbeni z trzech stron i sprawiają, że ich układ tworzy jakby dziedziniec przed tymi budynkami.

Palazzo Salimbeni (Rocca Salimbeni lub Castellare Salimbeni) jest siedzibą najstarszego banku we Włoszech Monte dei Paschi di Siena. 
Pałac został zbudowany w XIV wieku, poprzez powiększenie budynków należących do rodziny Salimbeni z XII/XIII wieku. Wkomponowano go do wczesnych średniowiecznych murów w pobliżu kościoła San Donato. Budynek jest w stylu gotyckim sieneńskim, później odrestaurowany przez Giuseppe Partiniego w XIX wieku, w stylu neogotyckim. Na tyłach pokazuje najbardziej rzucające się w oczy oznaki średniowiecznej konstrukcji. Tylna fasada jest murowana, zamknięta między dwiema masywnymi wieżami, z których oryginalna pozostała tylko jedna. Bardzo charakterystycznymi elementami architektonicznymi pałacu są trifora, czyli trzyotworowe okna podzielone kolumnami i zwieńczone ostrymi łukami.

Palazzo Spannocchi, podobnie jak dwa pozostałe pałace przy placu, jest siedzibą banku Monte dei Paschi di Siena. Ta zabytkowa budowla, zaprojektowana przez architekta Giuliano da Maiano, została zbudowana w klasycznym kluczu: elementy rzeźbiarskie zdobiły fasadę rzeźbionymi głowami starożytnych cesarzy rzymskich, a wewnątrz rezydencji stworzono duży dziedziniec. Tutaj fasadę, poza oczywiście głowami zdobiącymi wystający gzyms, wypełniają okna typu bifora, czyli dwuotworowe, podzielone kolumnami i zwieńczone łagodnym łukiem. Pałac został odrestaurowany, podobnie jak Palazzo Salimbeni i Palazzo Tantucci pod koniec XIX wieku przez Giuseppe Partiniego w stylu neogotyckim.
Ostatnim elementem na jaki warto zwrócić uwagę na Placu Salimbeni jest posąg Sallustio Bandiniego, autorstwa Tito Sarrocchiego z 1882 roku. Był on słynnym finansistą i papieskim skarbnikiem. Ogromna rzeźba na wysokim, zdobnym cokole, zlokalizowana w samym centrum tej niewielkiej przestrzeni dopełnia to miejsce.
 

PAŁAC PALAZZO TOLOMEI


Palazzo Tolomei - to rezydencja Ptolemeuszy, potężnej rodziny bankowców, właścicieli wież i zamków pomiędzy Montagnola Senese i Maremną. Do tej rodziny należała Pia dei Tolomei, którą wspominał Dante w Boskiej Komedii. Pierwszy pałac powstał przed 1205 rokiem, co sprawia, że najstarsza prywatna rezydencja w Sienie przetrwała. Co prawda była ona później wielokrotnie przebudowywana, w tym prawie całkowicie po zniszczeniu przez Gobelinów już w XIII w., jednak zachowała swój surowy, średniowieczny charakter. Budynek wyróżnia szara, kamienna fasada oraz okna typu bifora zwieńczone trójliściem. Aktualnie pałac jest siedzibą IFlorence Savings Bank.

KOŚCIÓŁ SAN CRISTOFORO

 

Przy tym samym Placu co Palazzo Tolomei położony jest kościół rzymskokatolicki San Cristoforo. Pierwotny kościół w stylu romańskim o układzie krzyża łacińskiego został zbudowany na przełomie XI/XII wieku. Ślady romańskich kolumn pozostają w sąsiednim małym klasztorze do dziś. Kościół przeszedł szereg modyfikacji, głównie po trzęsieniu ziemi w 1798 r. W 1800 r. dodano ceglaną neoklasycystyczną fasadę świątyni z czterema kolumnami i tympanonem, a w niszach pomiędzy kolumnami umieszczono posągi św. Bernarda Tolomei i bł. Nery Tolomei. 
Podobno w tym właśnie kościele w 1376 r. Św. Katarzyna ze Sieny doprowadziła do pogodzenia sporu między rodzinami Maconi i Tolomei / Rimaldini, wchodząc w trans podobny do ekstazy podczas modlitwy przy ołtarzu.

LOGGIA DELLA MERCANZIA


Loggia della Mercanzia, inaczej Loggia Towaru lub Kupców znajduje się w Sienie, nieopodal Piazza del Campo. Loggia della Mercanzia została zbudowana jako przedłużenie i ozdoba Pałacu Merchandise, Gildii Kupców z Republiki Sieny. W 1764 roku budowla stała się własnością Signori Uniti del Casino, która została siedzibą Circolo degli Uniti, to jest klubu dla dżentelmenów, istniejącego od 1657 roku i nadal działającego w mieście. 
Zaprojektowana została przez Sano di Matteo i budowana m.in. pod jego kierownictwem na początku XV wieku w stylu przejściowym między gotykiem, a renesansem. Loggia składa się z czterech łuków spoczywających na bogato zdobionych filarach. Pięć posągów w filarach (przedstawiających św. Piotra i Pawła, oraz trzech z czterech starożytnych świętych patronów miasta: San Savino, Sant'Ansano i San Vittore) pochodzi z drugiej połowy tego samego wieku. Krzyżowe sklepienia zostały zbudowane i urządzone w XVI wieku, a górne piętro dodano w XVII wieku. Krótkie boki są zamknięte przez dwie marmurowe ławy z postaciami z historii Rzymian.
Budowla ulegała znacznym zmianom, ale dotyczyły one głównie tylnej części, z widokiem na plac Piazza del Campo, który został wyposażony w nową fasadę zaprojektowaną przez Ferdinando Fuga, gdzie niegdyś był zniszczony kościół świętych Piotra i Pawła. W XIX wieku sklepienie i freski zostały odrestaurowane. 

MURY MIEJSKIE


W Sienie do dzisiaj widać bardzo dużo pozostałości, a nawet kompletnych fragmentów starożytnych murów obronnych miasta. Najstarsze swoją historią sięgają aż do średniowiecza i co ciekawe, są one w dużej mierze bardzo dobrze zachowane. Podobnie jak w innych włoskich miastach, tak i tutaj pozostałości murów, a nawet same elementy obronne miasta stały się częścią budynków lub integralną częścią ulic. Stanowią one dziś bramy, łuki, arkadowe przejścia lub po prostu fragmenty ścian lub wież. 
 
 

WŁOSKIE ULICZKI


O uroku włoskich małomiasteczkowych uliczek przekonywać chyba nikogo nie potrzeba. Są one interesujące ze względu na swoją architekturę i ciekawostki jakie skrywają. Każdy spacer takimi ścieżkami przynosi nowe atrakcje. Spacery w Sienie są dodatkowo jeszcze o tyle ciekawsze, że z racji położenia pomiędzy trzema wzgórzami, ulice miasta bardzo często są nie tylko wąziutkie, ale również bardzo strome.
 

LATARNIE ULICZNE - SZTUKA ULICZNA


Bardzo ciekawym elementem sztuki widocznej wprost na ulicy są sieneńskie latarnie uliczne wiszące na budynkach w całym mieście. Oczywiście są takie uliczki, gdzie ich nagromadzenie jest większe niż w innych miejscach miasta, niemniej można je spotkać niemal w całej Sienie, a już na pewno w jej ścisłym centrum. Są one charakterystyczne dla siedemnastu contrad (dzielnic) w obszarze których się znajdują. Latarnie są bogato zdobione, zindywidualizowane i bardzo nietypowe. Charakteryzują się ciekawymi ornamentami oraz kolorystyką. Wykorzystują w swoich zdobieniach motywy zwierzęce, roślinne i geometryczne wzory. Mają bogatą symbolikę i korespondują z heraldyką właściwą danej contradzie, czyli tak naprawdę rodzinie jaka w niej dominowała w średniowieczu. 
 

SIENA W HISTORII

W 1348 miasto dotknęła zaraza zabijając 2/3 mieszkańców (ok. 100 000 osób), co zapoczątkowało gospodarczy upadek miasta. Zdobyta została ostatecznie w 1473 roku przez Lorenza de Medici, który wcielił miasto w powstającą Wielką Republikę Florencji. W kolejnych wiekach Siena pozostawała w cieniu Florencji, a liczba ludności malała aż do okresu po zakończeniu II wojny światowej. W 1966 Siena jako pierwsze miasto w Europie wprowadziła zakaz ruchu samochodowego w centrum miasta. W tym mieście żyła i działała święta Katarzyna oraz urodziło się kilku papieży. 

WRAŻENIA

Siena to zdecydowanie urokliwe miasto, warte zobaczenia choćby z uwagi na Katedrę Duomo. Przechadzając się jej uliczkami można poczuć prawdziwie włoski klimat charakterystyczny dla większości toskańskich miasteczek. Jednak nie jest to miasto aż tak zachwycające i atrakcyjne jak inne w tej części Włoch. Jeśli znajdzie się na trasie wycieczki to polecam się w nim zdecydowanie zatrzymać, jednak nie rezerwowałabym na nie kilku dni pobytu, aby właśnie w nim spędzić cały urlop. 

Ocena końcowa: 7,65 pkt


Katedra Duomo - Siena - WÅ‚ochy - pieczÄ…tka
Poza tym, gdyby ktoś był zainteresowany nietypową pamiątką ze Sieny, to w tym mieście można otrzymać kilka turystycznych stempli. Jeden jest do zdobycia w Katedrze Duomo (wchodząc do katedry bocznym wejściem od strony dzwonnicy). Natomiast dwie kolejne pieczątki: miejska z herbem i ze szpitala Santa Maria Della Scala (w którym obecnie znajduje się muzeum), można dostać w informacji turystycznej, która jest naprzeciwko Katedry Duomo. Dzięki temu, że Siena znajduje się na trasie średniowiecznego, komunikacyjnego szlaku Via Francigena, to takowe potwierdzenia zaliczenia kolejnych etapów pielgrzymek są dostępne w mieście. 
Siena - WÅ‚ochy - pieczÄ…tka Santa Maria Della Scala - Siena - WÅ‚ochy - pieczÄ…tka

Komentarze

Copyright © Tour the World PL