Mewa modrodzioba (mewa czarnonoga, mewa biała) (Pagophila eburnea)

Mewa modrodzioba - Pagophila eburnea

Mewa modrodzioba, z uwagi na swój wygląd, zwana jest też mewą czarnonogą lub mewą białą (Pagophila eburnea). To gatunek średniej wielkości wędrownego ptaka morskiego zamieszkującego wyspy i wody Arktyki, po północne wybrzeża Eurazji i Ameryki Północnej. Jest bliski zagrożenia wyginięciem.


WYSTĘPOWANIE 

Mewa modrodzioba gnieździ się na skalistych i kamienistych wybrzeżach Grenlandii, Ziemi Baffina, Wyspach Królowej Elżbiety, Svalbardzie, Ziemi Franciszka Józefa, Nowej Ziemi, Ziemi Północnej, Wyspach Nowosyberyjskich oraz innych arktycznych wyspach. W Ameryce Północnej rozmnaża się wyłącznie w kanadyjskiej Arktyce. Główne jej zimowiska znajdują się wokół Ziemi Baffina, w Cieśninie Davisa, na Morzu Labradorskim, południowo-wschodniej Grenlandii i w rejonie Cieśniny Beringa. Sporadycznie zalatuje do Europy, w tym do Polski jeszcze rzadziej. Aż do listopada tego roku była w naszym kraju zaledwie raz - w 1989 roku. Trudno więc się dziwić, że jej tegoroczne pojawienie się w porcie we Władysławowie zelektryzowało całą ptasią społeczność (*). Nie ukrywam, że również mnie zachęciło do wycieczki na półwysep. Stąd właśnie poniższe zdjęcia. 
Mewa modrodzioba we Władysławowie


WYGLĄD

Mewa modrodzioba we Władysławowie

Według mnie to jedna z najłatwiejszych w identyfikacji mew. A moim skromnym zdaniem - również najładniejsza. W zasadzie nie występuje u tych ptaków dymorfizm płciowy. Jak przystało na arktyczne zwierzęta, mewy modrodziobe są niemal w całości śnieżnobiałe. Niekiedy na piersi jest widoczny delikatny różowy nalot. Dziób mają w kolorze stalowym, lekko zielonkawy, z żółtym końcem i czerwonym czubkiem. Nogi i oczy mają czarne. Są nieco większe od mewy srebrzystej. Ich sylwetka wydaje się być bardziej podobna do dużego gołębia aniżeli do innych gatunków mew. 
Mewa modrodzioba we Władysławowie
The ivory gull (Pagophila eburnea) in Poland The ivory gull (Pagophila eburnea) in Poland
The ivory gull (Pagophila eburnea) in Poland

W sezonie lęgowym mewy te wokół oka mają jaskrawoczerwony pierścień. Natomiast osobniki młodociane na całym ciele i skrzydłach pokryte są delikatnym ciemnym cętkowaniem, plamki są najgęstsze na głowie.
Sfotografowany we Władysławowie ptak (widoczny na wszystkich zdjęciach w tym artykule) to osobnik dorosły. 
mewa modrodzioba w Polsce po raz drugi w historii mewa modrodzioba w Polsce


UPODOBANIA

Mewa ta gniazda buduje z mchów, porostów, wodorostów i innego dostępnego materiału. Dla ochrony przed drapieżnikami wybiera zwykle miejsca na słabo dostępnym skalnym lub kamienistym wybrzeżu, często w pobliżu śniegu i lodu, tworząc luźne kolonie. W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając zazwyczaj 1 do 3 cielistych, cętkowanych jaj.
Mewa modrodzioba w Polsce The ivory gull (Pagophila eburnea) in Poland

Ich dieta składa się z drobnych zwierząt morskich (ryb, skorupiaków, mięczaków), gryzoni oraz jaj. Zjada również padlinę pozostałą po żerowaniu innych drapieżników, algi, a nawet kał fok i niedźwiedzi polarnych.
Mewa modrodzioba w Polsce


CIEKAWOSTKI

Z uwagi na to, że jej światowa populacja systematycznie spada (w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, niektóre z populacji zmniejszyły się nawet o 80%), to Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody od 2005 roku uznaje mewę modrodziobą za gatunek bliski zagrożenia.

Mewa modrodzioba została pierwotnie opisana przez Constantine'a Phippsa - 2. barona Mulgrave'a - w 1774 roku jako Larus eburneus na podstawie okazu zebranego na Spitsbergenie podczas jego wyprawy na Biegun Północny w 1773 roku. Johann Jakob Kaup rozpoznał później wyjątkowe cechy mewy modrodziobej i nadał jej w 1829 roku monotypowy rodzaj Pagophila. Johan Ernst Gunnerus natomiast nadał gatunkowi nową nazwę gatunkową Pagophila alba, która - podobnie jak w przypadku angielskiej nazwy "ivory gull" - odnosi się do skojarzenia koloru jej upierzenia z kością słoniową. 

(*) Osobnik widoczny na zdjęciach przebywał w Polsce prawdopodobnie od 23.11.2024r., kiedy to został zauważony przez Jakuba Racinowskiego (ogromne gratulacje za wypatrzenie). Później niestety mewę tą znaleziono martwą w Helu 30.11.2024r. Spekuluje się (na podstawie analizy zachowania), że ptak mógł być chory, najprawdopodobniej na grzybicę dróg oddechowych. 
Trudno powiedzieć czy to z powodu ewentualnej choroby, czy akurat ten konkretny egzemplarz tak po prostu miał, ale wspomniana mewa obserwowana we Władysławowie była wyjątkowo spokojna, pozwalała na bliskie podejście i nie płoszyła się. Wyglądała jak prawdziwa gwiazda na wybiegu. Wydawało się, że nie robi sobie nic z tłumu "fotoreporterów", którzy ją podziwiali. Przesiadywała na nabrzeżu i nie była zbyt aktywna jeśli chodzi o lot lub pływanie. Ale być może jest to tylko moje nieobiektywne zdanie, poprzedzone niezbyt długą analizą jej zachowania. 
mewa modrodzioba we Władysławowie

Komentarze

Copyright © Tour the World PL