KUCHNIE ŚWIATA: POLSKA
KONFITURA Z PŁATKÓW RÓŻY
Konfitura z płatków róży to ceniony składnik wykorzystywany m.in. jako nadzienie do pączków. Dzięki kwiatowemu aromatowi sprawdza się również świetnie jako dodatek do herbaty, zwłaszcza w zimowe dni. Choć spożywana bywa zwykle poza sezonem letnim, to właśnie w wakacje trzeba zaplanować jej przygotowanie. Krzewy róż, z których pozyskiwane są płatki niezbędne do sporządzenia konfitury, najintensywniej kwitnie wraz z nastaniem upałów.
Kwiaty zarówno jednego jak i drugiego gatunku wyróżnia piękny różowy kolor (od intensywnego przez blady do niemal białego) oraz charakterystyczny, intensywny zapach.
Płatki najlepiej zbierać rano (gdy nie ma jeszcze upałów) lub w słoneczny dzień, ale po deszczu. Wówczas będą jędrne i zdrowe, a jednocześnie suche. Na ich poszukiwania najlepiej wybrać się na skraj polan lub do lasu, gdyż te rosnące przy drogach lub w środku miasta będą zakurzone i mogą zawierać szkodliwe zanieczyszczenia.
Poniżej przedstawiam dwie receptury, które posłużą do sporządzenia dwóch rodzajów konfitury. Płatki można albo utrzeć z cukrem - wówczas powstanie wyrób który może być idealnym nadzieniem do pączków, albo nieco bardziej tradycyjnie ugotować z cukrem do uzyskania typowej konfitury.
Płatki ucierane z cukrem
Składniki:
0,5 kg płatków róży
2 szklanki cukru (może być więcej, nie mniej)
sok z 1 cytryny
Wykonanie:
Pierwszym krokiem jest pozbycie się białych nasad z płatków, gdyż mogą mieć gorzki smak. Można je oczywiście pozostawić, ale wówczas trzeba się liczyć z tym, że gotowa konfitura zamiast przyjemnie delikatna będzie mniej lub bardziej cierpka. Następnie myjemy płatki płucząc je kilka razy w chłodnej wodzie, aby je oczyścić, ale jednocześnie nie pozbawić jędrności.
Odsączone płatki ucieramy z cukrem w makutrze drewnianą pałką. Dodajemy je stopniowo, porcjami dosypując cukier.
Cukier powinien się dobrze połączyć z płatkami i wyciekającym z nich sokiem. Utarta masa zamienia się wówczas w gęstą papkę, a płatki nabierają ciemniejszego koloru. Z ucieraniem nie ma jednak co przesadzać, bo może to doprowadzić do cierpkiego, trawiastego posmaku.
Tak przygotowane płatki przekładamy do garnka lub na głęboką patelnię, dodajemy sok z jednej cytryny (bez pestek) i gotujemy na niewielkim ogniu. Płatki puszczą niewielką ilość soku.
Gotujemy kilka minut do czasu aż płyn odparuje, a masa zgęstnieje.
Jest to gęsta, a po ostygnięciu ładnie zżelowana konfitura, która idealnie nadaje się do pączków. Fragmenty płatków dzięki ucieraniu są w niej ładnie rozdrobnione, ale nie na papkę. Nie mogą być za bardzo zmiksowane, bo wówczas smak nie będzie dość wyraźny.
Płatki gotowane z cukrem
Składniki:
0,5 kg płatków róży
2 szklanki cukru (może być więcej, nie mniej)
sok z 1 cytryny
Wykonanie:
Początek jest identyczny jak przy ucieraniu. Najpierw trzeba pozbyć się białych końcówek z płatków, dokładnie je umyć i odcedzić. Warto je również pokroić na mniejsze kawałki. Można też przelać je wstępnie wrzątkiem lub lekko podgotować aby zmiękły.
Następnie mokre płatki przekładamy do garnka, dodajemy około pół litra wody i doprowadzamy do wrzenia.
Następnie dodajemy kolejną szklankę cukru i gotujemy około 30min. Syrop powinien w tym czasie zgęstnieć, a płatki powinny stać się prawie przezroczyste.
Gorące płatki z syropem przekładamy do dobrze umytych i wyparzonych słoiczków i zakręcamy. Nie wymagają pasteryzacji, ale dobrze jest je przechowywać w lodówce. Tak przygotowane mogą być spożywane w ciągu kilku miesięcy.
Ten rodzaj konfitury jest doskonały do deserów i herbat. Płatki róży są w wyczuwalnych, większych kawałkach, a gęsty syrop jest przesiąknięty wspaniałymi aromatami.
Komentarze
Prześlij komentarz