Dąb Świętopełk - najstarszy pomnik przyrody na Pomorzu
To za czasów księcia Świętopełka II Wielkiego - księcia Pomorza Gdańskiego - Gdańsk otrzymał prawa miejskie wzorowane na prawie lubeckim. Rozwój ziem, którymi władał książę był możliwy dzięki usamodzielnieniu się i uzyskaniu protekcji papieskiej. To właśnie Świętopełk sprowadził na Pomorze zakon dominikanów. Był przy tym pierwszym polskim władcą dzielnicowym, który walczył z Krzyżakami.
Zgodnie z legendą dąb bezszypułkowy znany jako Dąb Świętopełk - będący dziś najstarszym pomnikiem przyrody na Pomorzu - swoje początki datuje właśnie w okresie panowania gdańskiego księcia Świętopełka II, na cześć którego otrzymał swoje dumne imię. Owe drzewo odszukać można w lasach ówczesnej kasztelanii białogardzkiej, czyli na terenach obecnego Lasu Krępkowickiego, z lewej strony drogi prowadzącej z Krępkowic do Dziechlina, w Nadleśnictwie Cewice. Ten ogromny dąb stoi dumnie pośrodku leśnej polany i zdecydowanie góruje nad pozostałymi drzewami.
Jest to prawdopodobnie najstarsze drzewo województwa pomorskiego i jedno z 10 najstarszych w kraju, ma ok. 22 metry wysokości i przeszło 770 cm w obwodzie. Jego imponujący wiek (w zależności od źródeł) waha się w granicach 650-700 lat.
Możliwe, że pierwotnie drzewo nie zostało wcale posadzone w lesie. Mogło ono wyznaczać tzw. "krowi trakt" czyli stać przy drodze przeznaczonej do przepędzania bydła. Wyjaśniałoby to dlaczego pośród tak bujnego dziś lasu jest niemal osamotniony i to zarówno pod względem gatunkowym jak i wiekowym.
Dąb Świętopełk to dzisiaj jedna z największych atrakcji przyrodniczych i turystycznych w okolicy. Wyznaczono do niego niespełna kilometrową (ok. 900 m) ścieżkę przyrodniczo-edukacyjna "Dąb Świętopełk", którą otwarto w 2004 roku dzięki współpracy Nadleśnictwa Cewice, Urzędu Gminy Cewice, Urzędu Pracy w Lęborku oraz PFOŚiGW. Prowadzi ona przez urozmaicony krajobraz buczyny pomorskiej z okazami 100-letnich buków oraz z widokami na rzeczną, wijącą się dolinę oraz torfowiska. Dzięki ustawionym na trasie tablicom informacyjnym na temat miejscowej fauny i flory, punktom widokowym oraz ławeczkom spodoba się amatorom leśnych wycieczek oraz miłośnikom natury w każdym wieku, a także tym, którzy pragną po prostu odpocząć wśród piękna przyrody. Dzięki funkcji dydaktycznej jest to też doskonałe miejsce na prowadzenia lekcji przyrody lub biologii w terenie dla dzieci i młodzieży w każdym wieku.
Ścieżka jest stosunkowo łatwa i bez problemu możliwa do pokonania również dla najmłodszych i osób starszych. Nieco więcej problemu może przysporzyć niepełnosprawnym, gdyż drewniane schody mogą okazać się trudne do pokonania. Początek ścieżki znajduje się w połowie drogi pomiędzy wsią Krępkowice a Dziechlino.
Warto również dodać, że Dąb Świętopełk nie jest jedynym pomnikiem przyrody w Krępkowickim Lesie. Już w miejscu gdzie rozpoczyna się ścieżka edukacyjna, na samym skraju lasu spacerowiczów wita inne okazałe drzewo. W bliższej i dalszej okolicy jest ich co najmniej kilka. To idealne miejsce na wiosenny spacer. Zwłaszcza w okresie weekendu majowego jest tu szczególnie pięknie z uwagi na kwitnące kwiaty i budzącą się do życia, zieloną roślinność. To właśnie z jednej z rodzinnych majówek pochodzą wszystkie zamieszczone w artykule zdjęcia.
W sąsiedztwie ścieżki edukacyjnej oraz lasu na szczególną uwagę zasługuje również wieś Krępkowice. Znajduje się tu neogotycki kościół św. Antoniego z 1906 r. oraz zabytkowy, drewniany dworek myśliwski z 1926 roku. Pełnił on niegdyś rolę domku gościnnego dla myśliwych zapraszanych na polowania przez właścicieli wsi - hrabiów z rodziny von Osten. Plotki głoszą, że w takich polowaniach udział brał sam Herman Goering. Po II Wojnie Światowej Lasy Państwowe przekształciły dworek w dom mieszkalny, który po latach upadku i nędzy zaczyna powoli znów przeżywać lepsze czasy. Obecnie jest to atrakcyjny obiekt agroturystyczny.
Komentarze
Prześlij komentarz