Zalipie - najpiękniejsza polska malowana wieś


Na Słowacji mają Čičmany, w Czechach jest Louka, w Grecji Pyrgi, na Tajwanie Taichung, a u nas jest Zalipie. Wszystkie one są urokliwymi wioskami słynącymi z domów bogato zdobionych w malowidła tworzone przez lokalnych artystów. Zalipie miałam okazję odwiedzić w czerwcu 2017 roku. Wieś zlokalizowana jest na północnym skraju województwa małopolskiego na Podkarpaciu. Niestety z racji tego, że wizyta w Zalipiu odbyła się tzw. przejazdem, to była ona zbyt krótka aby nawet tak niewielką miejscowość zwiedzić bardziej wnikliwie. Malowanych chat, a więc tego, z czego wieś ta jest znana nie tylko w Polsce, jest około 20 sztuk. Zalipie właśnie dzięki tym chatom, uważane jest za jedną z najpiękniejszych polskich wsi, a już na pewno jedną z bardziej kolorowych jakie widziałam.

Zalipie - polska malowana wieś
Mając mało czasu musieliśmy podjąć decyzję, czy obejrzeć część wsi z Zagrodą Felicji Curyłowej, czy tą, gdzie jest Dom Malarek. Zadecydował oczywiście przypadek, padło na Dom Malarek, gdyż to od tej strony wjechaliśmy do wsi. 
Dla porządku kilka słów o tym czego nie udało mi się zobaczyć, a więc Zagrodzie Pani Felicji. Jest to podobno najbardziej atrakcyjne z obejść jakie znajduje się w całej wsi. Jego drewniana, malowana zabudowa znajduje się na małopolskim Szlaku architektury drewnianej w Województwie Małopolskim. Mieści się tutaj filia tarnowskiego Muzeum Etnograficznego. Pani Felicja Curyłowa była pierwszą gospodynią i lokalną artystką ludową, która zaczęła ozdabiać ściany swojej chaty już wtedy gdy była jeszcze nastolatką. To ona zapoczątkowała we wsi modę na przyozdabianie ścian domów, malowanie mebli oraz przedmiotów użytkowych. Z czasem dołączyli do niej inni sąsiedzi.

DOM MALAREK

Dom Malarek to miejsce, w którym znajduje się Gminny Ośrodek Kultury, który spełnia również zadania informacji turystycznej. 

Zalipie - polska malowana wieś - Dom Malarek Zalipie - polska malowana wieś - Dom Malarek
Zalipie - polska malowana wieś - Dom Malarek Zalipie - polska malowana wieś - Dom Malarek
Zalipie - polska malowana wieś - Dom Malarek Zalipie - polska malowana wieś - Dom Malarek

Sam budynek Domu Malarek to nie tylko ciekawe malowidła na zewnątrz, ale również piękne wnętrza, gdzie na szczególną uwagę zasługuje m.in wspaniały i bardzo interesujący piec. W budynku można również zakupić drobne pamiątki (np. zdobioną ceramikę lub obrazki) oraz podziwiać wystawę twórczości ludowej. 
Zalipie - polska malowana wieś - Dom Malarek - piec Zalipie - polska malowana wieś - Dom Malarek

Poza budynkiem Domu Malarek, w obejściu ogromną dbałością o szczegóły i kunsztem wykonania zachwyca chata, płoty, płotki, studnia, stół, a nawet donice, wiadro i pień drzewa. Wszystkie bez wyjątku są pięknie i kolorowo ozdobione. 
Zalipie - polska malowana wieś - Dom Malarek
Zalipie - polska malowana wieś - Dom Malarek - studnia Zalipie - polska malowana wieś - Dom Malarek Zalipie - polska malowana wieś - Dom Malarek
Zalipie - polska malowana wieś - Dom Malarek Zalipie - polska malowana wieś - Dom Malarek Zalipie - polska malowana wieś - Dom Malarek
Zalipie - polska malowana wieś - Dom Malarek Zalipie - polska malowana wieś - Dom Malarek
Zalipie - polska malowana wieś - Dom Malarek

Ciekawym elementem tego miejsca jest również zegar słoneczny, który na co wygląda, nawet działa i spełnia swoją funkcję odmierzania czasu. 
Zalipie - malowana wieś - zegar słoneczny Zalipie - malowana wieś - zegar słoneczny

 ZALIPIE DZISIAJ

Malowanie chat i zwyczaj ozdabiania domostw, płotów, studni, naczyń oraz innych elementów wpisanych w krajobraz wsi stał się popularny w XIX wieku, kiedy to gospodynie zaczęły dekorować swoje obejścia i domy malunkami kolorowych kwiatów i ludowych wzorów oraz kwiatków wykonanych z bibuły i kolorowych papierów. Co bardzo cieszy do dzisiaj jednak ten zwyczaj jest bardzo popularny, a aby utrzymać tą piękną tradycję, co roku jest organizowany konkurs "Malowana Chata", na najpiękniej ozdobiony dom. 

Zalipie - polska malowana wieś
Zalipie - polska malowana wieś Zalipie - polska malowana wieś

WNIOSKI I PRAKTYCZNE INFORMACJE

Zalipie bezwzględnie warto odwiedzić. Zlokalizowane jest ono około 30 km na północ od Tarnowa i około 100 km od Krakowa. Co prawda dojazd do niego nie jest zbyt prosty (my się nieco pogubiliśmy pomimo nawigacji), gdyż wieś nie znajduje się na głównej trasie i aby do niej trafić trzeba specjalnie się pofatygować. Ale efekt myślę, że może rekompensować starania i ewentualne trudności. Ludowa twórczość w takim wydaniu na pewno spodoba się każdemu kto lubi historię, tradycję, kulturę ludową, architekturę i po prostu piękne rzeczy. 
Polecam wycieczkę w to miejsce choćby dlatego, że zgodnie z moją wiedzą jest to jedyna taka wieś w Polsce i jedna z nielicznych na świecie. Naprawdę warto zobaczyć ją na własne oczy. 
Jednak jeżeli oczekujecie, że po wjeździe do wsi zobaczycie rzędy wymalowanych chat i setki zdobionych domów, to możecie się rozczarować. Domów nie jest aż tak dużo jak mogłyby sugerować opisy i zdjęcia odszukane w internecie. Jak już pisałam wcześniej domów jest około 20. Część z nich posiada zdobione obejścia i inne elementy dodatkowe, jednak niestety dominują domy, które pomalowane mają jedynie ściany. Nie wszystkie również są drewniane i nie aż tak piękne jak by się chciało. Trzeba również się troszkę ich naszukać, gdyż są rozproszone i zlokalizowane w znacznej odległości od siebie. Wieś jest dość rozległa, więc warto najpierw przygotować się do zwiedzania, jeżeli chcemy zobaczyć wszystko. 
To co podobno również warto odwiedzić i czego żałuję, że nie zrobiłam to zobaczyć kościół i cmentarz. Niestety nie wiedziałam o ich istnieniu przed wyjazdem, mimo tego, że wybierając się do tego miejsca przejrzałam informacje na temat wsi dostępne w sieci. O powyższych dowiedziałam się niedawno zupełnym przypadkiem. 
Ponadto warto pamiętać, że Zalipie jest wolne od komercji, sklepów, barów i restauracji. Jednym może to pasować, innym nie. Kwestia gustu. Dobrze jednak mieć to na uwadze i zaopatrzyć się we własny prowiant, jeżeli zamierzamy zabawić w okolicy nieco dłużej, zwłaszcza podróżując z dziećmi. 

Ocena końcowa: 7,5 pkt.


Dla zainteresowanych dodam również, że w Domu Malarek można otrzymać taki oto pamiątkowy stempel:


Co jeszcze warto zobaczyć w Zalipiu:
Zalipie - kościół p.w. św. Józefa Oblubieńca
Kościół p.w. Św. Józefa Oblubieńca w Zalipiu

Zalipie - Zagroda Felicji Curyłowej
Zagroda Felicji Curyłowej

Komentarze

Copyright © Tour the World PL